Servisdelar 1800-talets första hälft

352831

SERVIS, 34 dlr, 1800-talets första hälft, empire, kant med gulddekor, en del med berlinmärkning, bestående av: 8+7+1 mattallrikar, 8 bordstallrikar, 5 assietter, 2 uppläggningsfat, 2 skålfat, del till bordsuppsats, diameter ca 18-36 cm, 2 tallrikar med nagg medföljer

Förgyllning delvis med slitage, enstaka tallrik med obetydligt nagg

Keramik/Porslin, Matserviser, kaffeserviser

Monter 23

Budhistorik (8 bud)
2256694
2256693
2256692
1 800
2256689
2256688

Slutpris SEK:
215 EUR, 251 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.