Sabel

352726

SABEL, för officer, 1800-talets slut, klinga med etsad dekor och text: "Konungen och Fäderneslandet", märkt G.E. Svalling Mölntorp, genombrutet mässingsfäste, svart stålbalja, längd 96 cm
Proveniens: Tullverket

Vapen/Medaljer

Rum 11

Sabel

Budhistorik (10 bud)
2273982
2 600
2273441
2 400
2272152
2259269
2272150

Slutpris SEK:
2 600
254 EUR, 297 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.