Commode á vantaux, efter Guillaume Beneman

351627

COMMODE A VANTAUX, Louis XVI-stil, sannolikt Paris omkring 1900, efter Guillaume Beneman, fanérad med mahogny på ekstomme, ymning beslagsuppsättning i förgylld brons, sargen med äggstav, övre lådor med eklöv, mitten med Zeus åskvigg, fronten med troféknippe, sköld med Medusahuvud, eklövs- och lagerkvistar, hörnen i form av pilkoger, tassfötter på tryckt klot, låset märkt P. Keul Paris, skiva av carraramarmor, nyckel medföljer, höjd 96, 190 x 71 cm; smärre fanérskador, torrsprickor och nagg

PR

smärre fanérskador, lösa delar medföljer

Ändringar/tillägg
OBS! Lösa delar medföljer, finns i Utlämningen

Möbler, Skåp, byråer

Budhistorik (53 bud)
2266633
120 000
2266649
118 000
2266633
116 000
2266644
114 000
2266633
112 000

Slutpris SEK:
120 000
12 108 EUR, 14 376 USD
Utropspris SEK:
60 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 888 kr.