Värja

347125

VÄRJA, svensk, 1700-talets slut, colichemard-klinga med blånerad och förgylld dekor och text: Gustavus Adolphus IV Rex Sveciae, samt lilla riksvapnet, förgyllt mässingsfäste, parerplåtens insida med griphuvuden, längd 102 cm
Se identisk värja på Malmö museum MM 061935

Vapen/Medaljer

Rum 11

Värja

Budhistorik (39 bud)
2272732
21 000
2272738
21 000
2272732
20 000
2272734
20 000
2272732
19 000

Slutpris SEK:
21 000
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer