Värja

347125

VÄRJA, svensk, 1700-talets slut, colichemard-klinga med blånerad och förgylld dekor och text: Gustavus Adolphus IV Rex Sveciae, samt lilla riksvapnet, förgyllt mässingsfäste, parerplåtens insida med griphuvuden, längd 102 cm
Se identisk värja på Malmö museum MM 061935

Vapen/Medaljer

Rum 11

Värja

Budhistorik (39 bud)
2272732
21 000
2272738
21 000
2272732
20 000
2272734
20 000
2272732
19 000

Slutpris SEK:
21 000
2 119 EUR, 2 516 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.