Holger Eriksson tennsoldater

343916

HOLGER ERIKSSON, tennsoldater, "Swedish Inf marching", "Swedish Guncrew 1700", "Swedish Guncrew 1957", ca 130 st, 1950-tal, mestadels märkta Union of S.Africa, handmålade, rundmassiva, max 30 mm; ,2 taggtråd, 3 granatkastare märkta Made in England
HISTORIK:
Holger Eriksson tillverkade förlagor till tennsoldater som kom att tillverkas på Irland, Autenticast och i Sydafrika som såldes över hela världen. SAE är en förkortning av Swedish African Engineers och figurerna tillverkades i Sydafrika från början på 1950-talet till slutet på 1960-talet. Tonvikten av produktionen va 30 mm, men endast en sändning kom till Sverige till följd av den efterföljande bojkotten av Sydafrika och Apartheid.

Obetydligt slitage

Diverse, Leksaker, Vapen/Medaljer

Monter 27

Holger Eriksson tennsoldater

Budhistorik (4 bud)

2269474
2269473
1 800
2259551
2259550

Slutpris SEK:
Utropspris SEK:
3 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 260 kr.

Kontakt

Kundcenter tel 08-453 67 10
Växel tel 08-453 67 00
info@auktionsverket.se
Magasin 5, Palermog 19
Stockholms Frihamn

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer