Nils Ljungberg silverbägare 1700-tal

328026

NILS LJUNGBERG (mästare i Örebro / Arboga 1752-88), bägare, silver, 1763, svisselerade dekor med motiv av blommor, godronnerad fot, bär spår av förgyllning, höjd ca 8 cm, vikt ca 46 g

Silver

Monter 21

Budhistorik (3 bud)

2025636
2025457
2014370
750

Slutpris SEK:
95 EUR, 107 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.