Edward Hald burk Orrefors

327930

EDWARD HALD, burk, Orrefors 1919, graverad dekor kvinna och träd samt bårder, signerad H 116/19 Orrefors Hd - KB (blåst av Knut Bergqvist), höjd ca 16 cm

Historik
Formgiven 1919, då med lock

Proveniens:
Gunnar Hävermarks samling nr 200

Glas, Vaser, skålar, fat

Geijersgatan 14, Göteborg

Edward Hald burk Orrefors

Budhistorik (5 bud)
2026534
2026532
2015176
2015175
950
2013995
900

Slutpris SEK:
143 EUR, 161 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Göteborg. Transportpris från 344 kr.