Jöranson om svensk ekonomi 1792

327881

EKONOMI. JÖRANSON, CHRISTIAN LUDVIG. (3). Försök til et systeme i Sveriges allmänna hushållning och penning-väsende. I-VI. Stockholm (Anders J. Nordström - Johan Christ. Holmberg) 1792-98.

8:o. 8 utvikbara tryckta tabeller (alla, enstaka brunfläckar).
Senare (mitten av 1800-talet) gröna halvklotband, stänksnitt. 3 vol.

Christian Ludvig Jöransson (1738-1820) var, affärsman i Stockholm, deltog aktivt i den ekonomiska debatten. Han utgav ytterligare bland annat "De oekonomiska orsakerne till svenska folkets nu varande vanmakt" och "Alle redlige svenskars valspråk: nationen måste frälsas".

Proveniens: Familjen von Celsing, Biby.

Se text

Böcker/Kartor, Ekonomi, Biby

Rum 1

Budhistorik (3 bud)

2047522
2047493
2040794

Slutpris SEK:
95 EUR, 107 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.