Sekretär av Jonas Hultstén

327787

JONAS HULTSTÉN (mästare i Stockholm 1773-1794), sekretär, gustavianskt stockholmsarbete, signerad JHultsten, fanerad med amarant, björk och jakaranda, beslag av förgylld brons, lådinredning bakom klaff, en låda med fack och glasflaskor, fronten med rombmotiv och blomsterkvistar, nedre front och sidor med friser och inlagda lagerfestonger och hängen, avsmalnande ben, fothylsor, höjd 106, 82 x 43 cm
PROVENIENS: Direktör H. G. Turitz samling, Göteborg (grundare 1930 av EPA-varuhusen)

Smärre skador, torrsprickor, lagningar. Nycklar finns att avhämta i Utlämningen

Rum 5

Sekretär av Jonas Hultstén

Budhistorik (21 bud)
2034945
44 000
2031521
42 000
2034941
42 000
2031521
40 000
2034938
39 000

Slutpris SEK:
44 000
4 431 EUR, 5 034 USD
Utropspris SEK:
30 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 888 kr.