Apel 1800- tal

327629

AMPEL för 8 ljus, empirestil, 1800-tal, dekor av växtornamentik, stagformade kedjor, brons och bronspatinerad plåt, höjd ca 60, diameter 65 cm

Ljuspipor borrade för elektriskt lju, tidigare elektrifierad slitage

Belysning, Taklampor

Rum 5

Apel 1800- tal

Budhistorik (5 bud)
2014461
1 400
2014257
1 300
2011222
2009393
2007838

Slutpris SEK:
1 400
141 EUR, 160 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.