Ljusstakar 1 par Petter Höijer Örebro

327554

LJUSSTAKAR, 1 par, tenn, sengustavianska, signerade Petter Höijer (mästare i Örebro 1796-1819/20), klockat postament på fyrkantig fot och räfflad kolonn, lösa ljusmanschetter, höjd 20 cm

Slitage, lagningar, bristningar, en med längsgående buckla på den klockade delen

Metall, Tenn, Belysning

Monter 3

Budhistorik (27 bud)
2039684
7 800
2039686
7 600
2039684
7 400
2039678
7 200
2039682
7 200

Slutpris SEK:
7 800
785 EUR, 892 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.