Cumelin 3 etsningar över slaget 1789

327544

JOHAN PETER CUMELIN (1764-1820) (3). tsningar, ca 22x29 cm. Titlar: Foten af svenska flottan som förföljer den ryska, den 27 och 28 julii 1789; Blixt med regnb˙ar under flottans kr˙ssning i mellan tyska vallen och Skåne; Natt-Signal från chefskeppet Gustaf d: IIIe...

Cumelin gjorde inalles 12 etsningar om flottans sjötåg juli - oktober 1789.
Slaget vid Ölands södra udde i Gustav III:s ryska krig (även kallat svensk-ryska kriget) 1788-90.

Fläckade, vissa skador, lagningar och veck

Böcker/Kartor, Planscher/Planschverk, Konst, Grafik

Monter 11

Budhistorik (15 bud)
2013121
1 600
2009073
2009073
2011702
950
2009073
700

Slutpris SEK:
1 600
161 EUR, 183 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.