Cumelin 2 akvarellerade konturetsningar

327430

JOHAN PETER CUMELIN (1764-1820) (2). Hans Kongl Höghet Stor Amiralens infart till Carlskrona i slup, rodd af officerare d 24 october 1789 samt Slutet af Bataillen den 26 juli 1789.
2 akvarellerade konturetsningar, ca 30x41 cm.

Cumelin gjorde inalles 12 etsningar om flottans sjötåg juli - oktober 1789.

Slaget vid Ölands södra udde i Gustav III:s ryska krig (även kallat svensk-ryska kriget) 1788-90.

Emil Hultmark, "Svenska kopparstickare och etsare 1500-1944", 1944, sid 73-74.

Fläckar, veck, blyertsanteckning i marginalen, nr 2 något fuktfläckad i marginalen

Böcker/Kartor, Planscher/Planschverk

Rum 4

Budhistorik (14 bud)
2011721
6 200
2004213
6 000
2004213
5 400
2011703
5 200
2004213
5 000

Slutpris SEK:
6 200
624 EUR, 709 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.