Alfred William Finch vas

327389

ALFRED WILLIAM FINCH, tillskriven, vas, för Iris, Borgå, Finland 1897-1902, lergods, målad stiliserad växtornamentik i grönt och vitt mot fond i rost, höjd 19 cm

HISTORIK: Alfred William Finch (1854-1930) arbetade för Atelje Iris i Borgå mellan 1897-1902. Firman hade grundas 1886 av den svenske konstnären Louis Sparre. Till chef för den keramiska verkstaden tillkallade han den engelsk-belgiske konstnären Finch, själv stod han för möbeltillverkningen. Produktionen var banbrytande inom den moderna inriktningen i Finland, tyvärr kom produktionen att upphöra 1902. Finch har för sin pionjärverksamhet i Finland blivit kallad den finske keramikens fader.

Mynningsnagg, krackeleringar

Keramik/Porslin

Monter 24

Alfred William Finch vas

Budhistorik (5 bud)
2011743
2009806
2009548
700
2007779
600
2005829

Slutpris SEK:
101 EUR, 114 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.