Planscher över bl.a. slaget vid Bomarsund 1850-tal

327335

SLAGET VID BOMARSUND ÅLAND och SVEABORG (8), Planscher (färglitografier, tonlitografier och trägravyrer) över slaget vid Bomarsund och Sveaborg, varierande mått, bl.a. ca 22x28 - 32x38 cm.

Bl.a. bombardemanget av ryska fästningen Bomarsund, Åland, 1854. Under Krimkriget, britter och fransmän vann detta slag över Ryssland.

Varierande skick, något nötta, vissa fläckar, några småskador, några klippta eller skurna nära plåtkanten

Böcker/Kartor, Planscher/Planschverk

Rum 4

Budhistorik (24 bud)
2011892
5 800
2011890
5 600
2003840
5 400
2011888
5 400
2003840
5 200

Slutpris SEK:
5 800
584 EUR, 664 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.