Planscher över slag, bl.a. Köpenhamn 1600-tal

327226

BATALJPLANSCHER (18) MEST 1600-TAL, BL.A. KÖPENHAMN, ÄLVSBORG.
Graverade planscher, bataljplanscher och några vyer, mest 1650-tal, bl.a. Köpenhamn, Älvsborgs slott, Wismar, Bremen, Sondemburg, Thorn, Riga, Axtorna, Kristianstad, bl.a. av Priorato, mått ca 25x33 cm men varierande storlekar.
Föreställer slag i både Nordiska sjuårskriget 1563-70, Carl X Gustavs första danska krig 1657-58 samt sjöslag 1759.

Några veck, fläckar, småskador, smårevor, någon uppklistrad.

Böcker/Kartor, Planscher/Planschverk, Konst, Grafik

Budhistorik (6 bud)
2006030
1 800
2000265
1 700
1999468
1 600
2000257
1 600
1999468

Slutpris SEK:
1 800
181 EUR, 206 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.