Stockholm i graverade planscher 1600-1800tal

327106

STOCKHOLM - PLANSCHER. Ca 25 st vyer över Stockholm i olika tekniker, mest graverade, 1600-1800-tal, varierande storlekar.
Bl.a. Utsigt af en del av Stockholms stad (träsnitt 1855), Holmia Stockholm (Leopold, Augsburg, ca 1750), Stocolme (Rom 1690), Stockholm (Wolff), Stockholme Ville capitale de la Suede (van der Aa, ca 1720-30), en del ur Karl X Gustavs sk. begravningsplansch, blyertsteckning (skiss), daterad 1840, ca 24x76 cm

Medföljer 3 små kartor (Clara församling, Österby bruk, Norden av Moll, skadade

Flertalet lätt nötta, några anteckningar i blyerts, några småfläckar, 1 stämplad baksidan, 3 små kartor skadade

Böcker/Kartor, Planscher/Planschverk, Stockholmiana

Monter 28

Budhistorik (46 bud)
2010310
8 800
2010306
8 600
2010304
8 400
2010301
8 200
2010290
8 000

Slutpris SEK:
8 800
840 EUR, 944 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.