Miniatyskåp Japan

326856

MINIATYRSKÅP, ca 19 dlr, sannolikt Japan, omkring 1900, lackarbete i form av hus, med dekor av blommor delvis i pärlemor, utfällbara väggar med inredning i form av askar och brickor, tak med dekor av flätad bast, lådor i sargen, höjd ca 37, 28x21 cm

Skador, slitage, färgbortfall

Orientaliskt, Konsthantverk, Diverse

Monter 1

Miniatyskåp Japan

Budhistorik (7 bud)
2000324
2 600
2006908
2 400
2000324
1998866
1996843

Slutpris SEK:
2 600
262 EUR, 297 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.