Säng i empire Frankrike

326684

SÄNG, empire, 1800-talets första hälft, Frankrike, mahognyfanér, i den egyptiserande stilen, träskuren dekor och pastellage, delvis bemålade och förgyllda skulpterade sfinxhuvuden, fotavslut med lejontassar
höjd ca101-128, 132x188 cm

Historik:
De egyptiserande möblerna fick stort genomslag i inredningarna berorende på Napoleon Bonapartes beryktade fälttåg till Egypten.

Slitage, pastellagskador

Ändringar/tillägg
Förlängda sidolängder

Rum 6

Säng  i empire Frankrike

Budhistorik (40 bud)
2007591
10 000
2007610
9 800
2007591
9 600
2007607
9 400
2007591
9 200

Slutpris SEK:
10 000
1 007 EUR, 1 144 USD
Utropspris SEK:
7 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 888 kr.