Väggpendyl 1700-tal

326670

VÄGGPENDYL, gustaviansk, 1700-tal, Nils Berg, (urmakare i Stockholm, 1721-1794), märkt N Berg Stockholm, bronserad, dekor i form av rosett, urna och festonger, bemålad urtavla med arabiska siffror, höjd ca 92 cm

Glas med skada, senare bronserad, dekorskador
Lösa delar medföljer, nycklar finns att uthämta i utlämningsdisken

Klockor/Ur

Rum 14

Väggpendyl 1700-tal

Budhistorik (21 bud)
2007468
7 000
2007438
6 800
2007437
6 600
2007114
6 400
2007436
6 400

Slutpris SEK:
7 000
705 EUR, 801 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.