Vackra band med bl.a. L'Imitation de Jesus-Christ

326531

BOKBAND (2). Gonnelieu. L'Imitation de Jesus-Christ. Traduction nouvelle, avec une pratique & une priere... Nouvelle edition. Lyon (J.-M. Bruyset) 1781.
6 graverade planscher (första något småfläckad; text något fläckad).
Rött samtida skinnband, pärmar med guld- och blindpressad dekor, något nött, guldornerad rygg med upphöjda bind, lagningar i övre del, blekt, helt guldsnitt.

+ Den svenska psalm-boken... år 1695...+ Evangelier och epistlar... Stockholm (P. A. Brodin) 1784.
Graverade planscher.
Samtida skinnband, pärmar med gulddekor, delvis nött, rikt guldornerad rygg med skador, på främre pärmens mitt initialerna ECS i guld på rosa botten under en grevlig krona, motsvarande på bakre pärm med årtalet 1792. Namnteckning på försättsbladet.

Böcker/Kartor, Teologi/Filosofi

Rum 3

Budhistorik (4 bud)

2014527
450
2014492
2009634
2008951

Slutpris SEK:
450
45 EUR, 51 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.