Linnéska samfundets handlingar för 1832 2 vol

326522

(2). Linnéska samfundets handlingar för år 1832 (allt som utkom). Stockholm (H. G. Nordström) 1833.

Stor 8:o. (3), 4-61, (1 blank), (1)-32 s. Extra graverat titelblad, 2 handkolorerade graverade planscher (alla).
Oskuret i grönt halvklotband (1900-tal), lätt nött. Enstaka brunfläckar. Exlibris Gunnar Brusewitz. Samt ytterligare ett exemplar av samma titel. 2 vol.

Soulsby 3751. Samfundet stiftades av kammarrättrsrådet G. J. Billberg (1772-1844) och upphörde vid dennes död 1844. Merparten av uppsatserna är författade av Billberg.
Omfattar: Linnéska samfundets handlingar för år 1832 (allt som utkom, 1833, oskuren i gråpappersomslag, biblioteksstämpel på titelblad, saknar graverat titelblad och planscher).

Proveniens:Gunnar Brusewitz (1924-2004), svensk författare, konstnär och tecknare.
Lars Bergquist (född 1930), författare och diplomat, ambassadör i bl.a. Peking och Vatikanstaten.

Se text

Böcker/Kartor, Carl von Linné

Rum 3

Budhistorik (8 bud)
2018019
2022599
750
2018019
700
2022584
650
2018019
600

Slutpris SEK:
76 EUR, 86 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.