Charles & Ray Eames, "Lounge chair and Ottoman"

326143

CHARLES & RAY EAMES, "Lounge chair with Ottoman", fåtölj och fotpall, Vitra, formgivna 1956, jakaranda, stoppad sits och rygg klädda med svart skinn, omärkta, höjd 77 cm, pallens höjd ca 40 cm

slitage, nackstödets infästning med skador

Möbler, Design

Rum 2

Charles & Ray Eames,

Budhistorik (33 bud)
2003923
20 000
2003145
19 500
2003922
19 500
2003145
19 000
2003082
18 500

Slutpris SEK:
20 000
1 908 EUR, 2 146 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.