Christen-Kalender benebst dem Prognostico 1668

326120

PLANETKALENDER - PLANET CALENDAR. VOIGT, JOHANN HEINRICH. Alten und Neuen Styli Sonderbarer Christen-Kalender benebst dem Prognostico, auffs 1668 Jahr. Hamburg (Georg Rebenlein) utan år (1668).
4:o. (20,5x17 cm). (58) s. Titelblad tryckt i rött och svart med träsnittsram med figurer. Några illustrationer i träsnitt.
Tagen ur band.
Börjar med en kalender, sedan kommer ett prognostikon.

Prognostikon eller pl. prognostica, av grek. prognostiko's "som rör förutsägelser". En skrift med förutsägelser om månens faser, kometer, sol- och månförmörkelser och andra astronomiska händelser, men även om väder, krig, farsoter och liknande av mer astrologisk natur.
Prognostica utgavs redan under medeltiden, och kunde då förekomma som separata skrifter, men från 1600-talet oftast tillsammans med andra kalendariska uppgifter som en del i en almanacka. (Wikipedia).

Liten lagning på baksidan av titelbladet, något solkad och småfläckad. Kalenderbladen med borttagna hörn.

Böcker/Kartor, Teologi/Filosofi

Monter 15

Budhistorik (6 bud)
2001621
1 700
1989459
1 600
1988459
1987244
1 400
1986927
500

Slutpris SEK:
1 700
171 EUR, 194 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.