Axel Einar Hjorth toilettebord

326001

TOILETTEBORD, Axel Einar Hjorth egen verksamhet, 1930-tal/40-tal, alm, skivan med uppfällbar spegel och inbyggd belysning, sargen med liten låda, höger sida med utvikbart skåp med hyllor, vänster kortsida med fyra lådor, tre hjultrissor, märkt undertill med metallskylt R 595-C HJORTH, höjd med uppfälld spegel 105, 75x46 cm

Smärre slitage, fuktfläckar och något blekt, elen ej fungerande, senare hjul, nyckel finns att hämta i Utlämningen

Möbler, Design

Rum 3

Budhistorik (15 bud)
2002248
11 000
2002246
10 500
2002231
10 000
2002239
9 800
2002231
9 600

Slutpris SEK:
11 000
1 108 EUR, 1 258 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.