Torsten Andersson Kollektion Vasa Konst

325728

TORSTEN ANDERSSON (1926-2009),
Komposition i grönt, signerad och daterad med dedikation "Till Lasse o. Kerstin från Torsten December 1961",
olja på duk, 59x70 cm

PROVENIENS: Författaren Lars Forssell (1928-2007), gåva från konstnären till Lars Forssell och hans hustru Kerstin Hane
Lars Forssell hade ett djupt intresse för Torsten Anderssons säregna konstnärskap och skrev en bok om honom 1963 (Lars Forssell "Torsten Andersson", Bonniers 1963)

Uppfodrad på duk

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (8 bud)
2003785
16 000
2005613
16 000
2003785
15 000
2004231
14 500
2003785
14 000

Slutpris SEK:
16 000
1 526 EUR, 1 717 USD
Utropspris SEK:
18 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.