Lambert Werner Kollektion Vasa Konst

325726

LAMBERT WERNER (1900-1983),
Komposition No 14, signerad och daterad Lambert Werner 60, blandteknik. 66,5x98,5 cm

UTSTÄLLD: Gallerie Numero, Milano
PROVENIENS: Konstnären Ian Hellström (1925-2012)
HISTORIK:
Då den informella konsten bröt igenom under 1950-talet var steget inte långt för Lambert Werner från hans surrealistiskt visionära konst till en rent nonfigurativ bildsyn med sina närmaste rötter i den franska tachismens kalligrafiska fantasier och lek med plumpar och fläckar. Genom denna frigörelse från kvardröjande figurativa rester nådde han slutgiltigt fram till ett adekvat uttryck för sina konstnärliga intentioner: att skapa en "ren" konst, som liksom musiken är sig själv nog utan några litterära bestämningar, en konst som avser att frigöra betraktarens fantasi genom att utesluta varje fixering vid bestämda ting.
När Lambert Werner ställde ut på Galleri Färg och Form 1960 skrev den berömde konstkritikern Eugen Wretholm: "En målning av Lambert Werner blir aldrig en stelnad bild som man tröttnar på. Hemligheten med hans romantiska måleri ligger just häri, att det frigör vårt själsliv, för oss bort i drömmar som verkar läkande på de sår verkligheten tillfogat oss. 'Man får ständigt berusa sig' för att nu citera Baudelaire, som säkerligen lidelsefullt skulle ha anammat Lambert Werners måleri. Lambert Werners utställning i Färg och Form (3-20/9) var rikare och märkligare än Jean Fautriers på årets Biennal. Att kalla honom för pionjären i vårt informella måleri är att ge honom en alltför anspråkslös bukett." (Eugen Wretholm Konstrevy nr 5-6 1960)

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (5 bud)
2017222
1 900
2015762
1 800
2013323
1 600
2004384
1 400
2004341
950

Slutpris SEK:
1 900
191 EUR, 217 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.