Armand Rossander Kollektion Vasa Konst

Lot number
325716

Lot description

ARMAND ROSSANDER (1914-1976),
Landskap, signerad och daterad A. ROSSANDER 1960,
olja på duk, 42x63 cm
HISTORIK:
"Armand Rossander skapade sig under 1940-talet en framskjuten plats bland de radikala unga konstnärerna. Han deltog 1947 i den uppmärksammade utställningen "Ung konst" i Färg och Form i Stockholm där konkretistgenerationen slog igenom, men någon renlärig konkretist har han dock aldrig varit. Han är förr att räkna till de "abstrakta" konstnärerna. Rossanders bilder förmedlar en sugande svindelkänsla i det att konstnären åsyftar en tolkning av en tid i feber och häftiga omvandlingar. Artisteriet vittnar om lekfullhet men också om strävan till socialpsykologisk analys.
Armand Rossander är något av en ismernas syntetiker: han är symbolist, kubist, naivist, surrealist,
expressionist och konkretist." (Svenskt Konstnärslexikon, Allhems förlag, Malmö 1961)
Representerad: Moderna Museet (flera verk), Göteborgs Konstmuseum, Arkiv för dekorativ konst i Lund, museerna i Kalmar, Växjö och Jönköping samt Nasjonalgalleriet i Oslo

Categories
Art, Modern Art

Shown
Nybrogatan 32, Stockholm

Click to enlarge

Prior bids  (27 bids)
Bid no
Time
Bid SEK
2018303
6 600
2018313
6 400
2018303
6 200
2018311
6 000
2018303
5 800
 * Your bid

AUCTION CLOSED
Hammer price SEK:
6 600
637 EUR, 723 USD
Estimate SEK:

Item qualifies for Droit de suite

Shipping
Item is in Stockholm. Shipping price from 458 SEK.
Read more about shipping.