Olle Hjortzberg Kollektion Vasa Konst

325683

OLLE HJORTZBERG (1872-1959),
"Folke", monogramsignerad OH samt betitlad "Folke" och daterad dec 1914, blyerts 19,5x25,5 cm
HISTORIK:
Föreställer konstnärens son, Folke Hjortzberg (1906-1979)
Folke Hjortzberg blev arkitekt och ritade bland annat Hässelby villastads kyrka. I det projektet samarbetade han med fadern, Olle Hjortzberg, vilken utförde väggmålningar samt utformade och målade predikstolen i kyrkan.

Konst, Teckningar

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (8 bud)
2013697
600
2018003
600
2013697
550
2018000
500
2013697
450

Slutpris SEK:
600
60 EUR, 69 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.