Lars Norrman Kollektion Vasa Konst

325585

LARS NORRMAN (1915-1979),
"APPENDECTOMI" (Dr Gunnar Nordenstrahl opererar, Norrköpings Lasarett), signerad och daterad Lars Norrman -42, olja på duk, 90x116 cm
Även signerad och betitlad a tergo
"LARS NORRMAN APPENDECTOMI NORRKÖPING 1942",
LITTERATUR:
Målningen är avbildad på sidan 20, i Paletten 2/74
HISTORIA:
Lars Norrmans motiv med kirurgiska ingrepp från 1940-talets första hälft intar en unik plats i svensk
1900-talskonst. I den stora Appendectomi från 1942 ser vi hur den hos Fernand Léger skolade Norrman med kallhamrad naturalism återger ingreppen med medicinsk exakthet. Det är ett verk som förebådar det fotorealistiska måleri som Ola Billgren skulle komma att utföra först ett kvarts sekel senare.

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (3 bud)

2014644
9 400
2003309
9 200
2001950
2 600

Slutpris SEK:
9 400
947 EUR, 1 075 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.