André Lhote akvarell

325506

ANDRÉ LHOTE (Frankrike, 1885-1962), Landskap - Mirmande, signerad och daterad A. Lhote -36, Mirmande, akvarell, 38x58 cm
PROVENIENS: Löjtnant och sedemera kommendörkapten Gunvald Berger förvärvade denna målning vid ett flottbesök i medelhavet 1936. Därefter i arv i samma familj.

gulnad, något blekt

Rum 16

André Lhote akvarell

Budhistorik (9 bud)
2019946
9 400
2019907
9 000
2019878
7 000
2019843
5 400
2014618
5 200

Slutpris SEK:
9 400
947 EUR, 1 075 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.