F Schüldt Färg och Form Kollektion Vasa Konst

325377

FRITIOF SCHÜLDT (1895-1978)
Sydländskt landskap med bro, signerad och daterad Schüldt -49, olja på duk, 46x55 cm;

PROVENIENS: S-E-Banken;
HISTORIA:
"När jag blickar tillbaka och försöker bedöma kvaliteten på de svenska konstnärer från olika tider, som jag har kommit i kontakt med, sätter jag utan tvivel Fritiof Schüldt högst i hans generation målare. Min smak delades av bland andra en av sin tids största bedömare av konst, fransmannen
Paul Rosenberg. På den stora utställningen i Paris 1929 var även Schüldt representerad bland de svenska målarna. Rosenberg såg naturligtvis utställningen före vernissagen, kringförd av en svensk ciceron som påpekade, vilka svenska konstnärer som hemma sattes högst. Det var Josephson, Hill, Aguéli, Isakson och så vidare. Då gick Rosenberg fram till en målning av Schüldt, tog ner den från väggen, lade den på golvet och gick runt och tittade på den från olika håll. Det visste man sedan
gammalt, att när han gjorde det, då var han verkligt engagerad. -Ce peintre m'intéresse. - Den här målaren intresserar mig, blev hans utlåtande."
(Gösta Olson "Från Ling till Picasso - En konsthandlares minnen")

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (4 bud)

2017879
1 300
2017594
2016979
2002442

Slutpris SEK:
1 300
131 EUR, 149 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.