Ture Dahlö Färg och Form Kollektion Vasa Konst

325374

TURE DAHLÖ (1895-1970),
Svensk förortsbebyggelse, vinter, signerad och daterad T Dahlö 31, olja på duk, 38x46 cm;
HISTORIK:
I Moderna Museets samlingar finns en variant på detta tema, utförd 1932, där förortsbebyggelsen skildras i tidig vårskrud.

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (8 bud)
2015698
2015697
750
2015696
700
2015695
650
2015692
600

Slutpris SEK:
101 EUR, 114 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.