Axel Nilsson Färg och Form Kollektion Vasa Konst

325367

AXEL NILSSON (1889-1981),
Margareta läser (konstnärens hustru), signerad och daterad Axel Nilsson Näsum -63,
olja på duk, 92x65 cm
Även signerad a tergo 'Axel Nilsson' och betitlad
Dedikationer a tergo: 'Till min hustru av Axel Näsumd. 8/9 -63' samt 'till Gudrun på födelsedagen 1977 från Margareta och Axel'

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (2 bud)

2002993
3 200
2001748

Slutpris SEK:
3 200
322 EUR, 366 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.