Axel Nilsson Färg och Form Kollektion Vasa Konst

325349

AXEL NILSSON (1889-1981)
"Pojke med båt", signerad och daterad Axel Nilsson 1929,
olja på duk, 61x50 cm;
Betitlad och daterad a tergo "Pojke med BÅT 1929",
HISTORIA:
"Hans motiv äro de enklast tänkbara, men skildringen är desto mera klar och rik. Om man ett
ögonblick ger sig tid att avlyssna, vad dessa verk förtälja, strömmar en tillmötes, bakom det karga föredraget, en underton av rik mänsklighet, som i det moderna måleriet icke är så vanligt. Han är så sann, så fri från pose, och ur den ringa vardagligheten utvinner han en rikedom, som den jäktade nutidsmänniskan icke är i stånd att ögonblickligen uppfatta."
(Otte Sköld om Axel Nilsson i Konstrevy nr 2 1933)

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (5 bud)
2017777
4 400
2017765
1 600
2017301
2017300
2017147

Slutpris SEK:
4 400
425 EUR, 482 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.