Axel Nilsson Färg och Form Kollektion Vasa Konst

325346

AXEL NILSSON (1889-1981),
"Italiensk bondflicka", signerad och daterad Axel Nilsson 1923, olja på träpannå, 60x39,5 cm
PROVENIENS:
Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm
Sune Danielsons samling, Borgholm
Utställd: SVENSKA KONSTUTSTÄLLNINGEN i Hamburg, Lübeck och Berlin 1926

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (3 bud)

2003747
4 200
2003737
2001749

Slutpris SEK:
4 200
423 EUR, 480 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.