Silverbestick 1800-talets mitt

325338

BESTICK, 36 dlr, silver, 1848-1850, A. Lindblom samt J. Wahlström, bestående av: 12 matskedar ca 21,4 cm, 6 dessertskedar ca 14,9 cm, 6 bordsskedar ca 18,5 cm, 12 matgafflar ca 20 cm; två udda skedar medföljer; den ena stämplad A Kjöllerström, totalvikt ca 2110 g

Gafflar med märken

Silver

Geijersgatan 14, Göteborg

Budhistorik (16 bud)
2025322
8 400
2025361
8 200
2025322
8 000
2025359
7 800
2025322
7 600

Slutpris SEK:
8 400
846 EUR, 961 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Göteborg. Transportpris från 458 kr.