Axel Nilsson Färg och Form Kollektion Vasa Konst

325313

AXEL NILSSON (1889-1981)
"Blomma i kruka", signerad och daterad Axel Nilsson 1913, olja, papper på duk, 57x39,5 cm;
HISTORIA:
Detta är en av ytterst få kända tidiga oljemålningar av Axel Nilsson. Målningen är utförd det viktiga
året 1913 då han tillsammans med kamraterna Hilding Linnqvist, Fritiof Schüldt, Alf Munthe och Kalle Eklund hade hoppat av från Konstakademien och i stället startat en fri modellskola, ställd under överinseende av en av eleverna vald konstnär. Skolan blev kortlivad och existerade endast under 1913. Möjligen kan Blomma i kruka ha varit med på "Fyra unga målares utställning" i januari 1914, där Axel tillsammans med Linnqvist, Schüldt och Munthe visade resultaten av de fria studierna.

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (2 bud)

2008686
3 800
2007662

Slutpris SEK:
3 800
383 EUR, 435 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.