Odd Nerdrum litografi man against open sky

325261

ODD NERDRUM (född 1944): "Mann mot åpen himmel", litografi, signerad Nerdrum, otydligt betitlad samt numrerad "60 eks", överstruken upplagenotering 92/150, ca 53x53 cm
LITTERATUR: Målningen "Mann mot åpen himmel", (1987-88) finns avbildad som nr 224 i "Odd Nerdrum, Malerier" från 1994

Missfärgning i nedre marginalen

Konst, Grafik, Nutida

Rum 1

Budhistorik (23 bud)
1996164
7 200
1996160
7 000
1996157
6 800
1996152
6 600
1996146
6 400

Slutpris SEK:
7 200
725 EUR, 824 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.