Hilding Linnqvist Kollektion Vasa Konst

325092

HILDING LINNQVIST (1891-1984)
"Porträtt" (Gertrud Rydbeck-Olson), monogramsignerad HL, olja på träpannå, 35x26,5 cm, även signerad a tergo 'Hilding Linnqvist 1923' samt betitlad 'Porträtt'
Påskrift a tergo: 'No 3804'
HISTORIK:
Föreställer Sångerskan Gertrud Rydbeck-Olson,
gift med direktören för Svensk-Franska Konstgalleriet, Gösta Olson
PROVENIENS: Direktör Gösta Olson, Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm
Därefter i arv till dennes dotter, Anna-Lisa Olson

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (5 bud)
2017706
8 000
2004446
7 000
2002850
5 000
2001939
2001768

Slutpris SEK:
8 000
806 EUR, 915 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.