Figge Holmgren Kollektion Vasa Konst

325069

FIGGE HOLMGREN (1875-1969)
Flicka och hund, signerad och daterad Figge H. 30
olja på duk, 38,5x29,5 cm
Även signerad a tergo Figge Holmgren
HISTORIK:
Den skånske målare Figge Holmgren var under åren 1904-32 bosatt i Danmark. Efter att ha fått sin första konstnärliga skolning på Tekniska skolan i Malmö på 1890-talet fortsatte han under det tidiga 1910-talet studierna i Köpenhamn, där han också deltog i utställningar 1915 och 1918. I Sverige skedde debututställningen 1918 på Malmö konsthall. Figge Holmgren kom att bli mycket engagerad i det skånska konstlivet och var en av stiftarna till konstföreningen Aura.
I sitt tidiga måleri uppvisar Figge Holmgren ett dämpat valörmåleri, präglat av den danska skolningen. Studieresor till Paris 1921 och Dresden 1922 gav internationella impulser som kom att utveckla hans konstnärskap. Under 20-talet arbetar han med en mosaikartad färghållning och en expressivt rytmiserad form- och linjeverkan. Vid 30-talets ingång har en stark utvecklingsprocess lett farm till ett mer pastost måleri med en friare penselskrift och en lysande kolorit.

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (15 bud)
2017654
2017653
2017651
1 900
2017650
1 800
2017649
1 700

Slutpris SEK:
210 EUR, 236 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.