Leo Holmgren Greta Garbo Kollektion Vasa Konst

325041

LEO HOLMGREN (1904-1990),
"Greta Garbo sitter modell på Palladium", stämpelsignerad Jean-Léon Holmgren, blyerts, 21x18 cm;
Betitlad och daterad Greta Garbo Paladium den 29.1.29;

HISTORIA:
När Greta Garbo kom på en kort visit till Sverige i januari 1929 var det hennes första besök i fosterlandet som firad världsstjärna. Färden över Atlanten på det nybyggda fartyget m/s Kungsholm hade varit stormig och i pressen kunde man läsa: "Resan hem blev bra nog tröttsam för Greta Garbo. Atlanten tog sig för att ge Kungsholm ett dop som inte stod långt efter baptisternas helneddoppning". Efter detta följde en tågresa till Stockholms Centralstation, där en förväntansfull folkmassa troget hade inväntat stjärnans ankomst sedan arla morgonstund.
Under vistelsen i Stockholm inträffade något i det närmaste unikt för den notoriskt skygga Greta Garbo. Det hela utspelade sig på den berömda biografen Palladium på Kungsgatan och händelsen återgavs på följande vis i Bonniers Veckotidning: "Palladium är i dessa veckor förvandlat till ett tempel ägnat Greta-kulten. Den mystiska kvinnan exponerar alla fasetter av sin skönhet inne på den vita duken, och templets förgård, eller nyktrare uttryckt Palladiums foajé hyser en konstutställning som är ganska roande att se. Det är de 200 beundrande tecknarnas bidrag till hyllningen. En halvtimme hade den sköna lovat att posera; men ingen hade tänkt att tecknarynglingar och artistflickor i sådan massa skulle infinna sig. Det blev trångt, flickorna som lyckades placera sig främst sutto på golvet, och de som sutto bakom stödde ritblocken mot axlarna på dem som sutto framför. Greta var en utomordentlig modell, det intyga alla; men det är inte säkert att hon själv är lika belåten med konterfejen som konstnärerna voro med modellen - - I en tecknares ögon är intet heligt, och det finns verkligen skisser som se ut så att de nästan kunde bryta ett lysande Hollywood-kontrakt. Men så är det också andra som idealisera modellen på ett alldeles förtjusande sätt."
Leo Holmgrens porträtt av Greta Garbo från detta unika tillfälle får väl anses tillhöra de sistnämnda. Leo - idag kanske mest känd som en av landets främsta medaljskulptörer - växte upp i en konstnärlig miljö med sin franska mor Jeanne Ferrand och styvfadern, den i Paris verksamme svenske konstnären Vilhelm Holmgren. Familjen kom till Sverige 1914 och under åren 1925-30 studerade Leo Holmgren på Konstakademien för Carl Milles. Det var följaktligen en välskolad artist som förevigade "Den gudomliga" på Palladium den 29 januari 1929.

Hanteringsveck

Konst, Teckningar

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (7 bud)
2016487
2007669
1 300
2006759
2005365
750
2005276
500

Slutpris SEK:
315 EUR, 390 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.