Gösta Nordblad Kollektion Vasa Konst

324995

GÖSTA NORDBLAD (1897-1940),
Sällskap vid bord, signerad och daterad Nordblad Venezia 1925, oljemålning, 72x59 cm

"Han målar ljuset icke för att låta materian skimra i all dess glädjesprängande fullhet utan för att övervinna den. Gösta Nordblad sökte gestalta det materielösa ljuset, därför att det var hans personliga ekvation, som därigenom kom till uttryck. Det var livets krafter, inte de jordiska tingen, han ville gestalta." (Gregor Paulsson i utställningskatalogen till Gösta Nordblads Minnesutställning på Konstakademien 1945)

Budhistorik (7 bud)
2017009
2017002
3 400
2016997
3 200
2016782
2011100
2 400

Slutpris SEK:
403 EUR, 458 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.