Kista allmoge daterad 1794

324786

SKRIN, Jämtland, tillskriven målaren i Lit OHS, daterat 1794, rödmålat med blåmålade lister, dekor av rocailler i svart och vitt, blåmålade beslag i smide, hörnbeslag och nyckelbricka med genombruten dekor av hjärtan, höjd 20, 36 x 37 cm, nyckel finns
PROVENIENS: I samma familjs (hemmahörande i Krokom) ägo sedan tidigt 1900-tal

Nyckel finns, locket med slitage, bruksslitage

Diverse, Inredning och husgeråd, Allmoge

Rum 7

Kista allmoge daterad 1794

Budhistorik (10 bud)
2005325
4 800
2004886
4 600
2004885
4 400
2004883
4 200
2000082

Slutpris SEK:
4 800
483 EUR, 549 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.