Ana Wilhelmson Kollektion Vasa Konst

324445

ANA WILHELMSON (1907-1988)
"Composition fantastique et abstract", signerad och daterad a tergo Ana Wilhelmson pinxit 1921,
akvarell, 9,5x7,5 cm

Den brådmogna konstnärinnan Ana Wilhelmson hade onekligen konstnärlig talang att brås på. Fadern, Carl Wilhelmson, var inte bara en av vårt lands största konstnärer utan även en mycket högt skattad lärare, både på Valand och i sin egen målarskola. Hans omtalade - och för tiden mycket sällsynta - uppskattning av de kvinnliga elevernas förmåga måste ha varit inspirerande för den unga dottern och hon kom också att studera vid faderns målarskola i
Stockholm under 20-talet. Även Anas mor, Berta, var en framstående konstnärinna, främst känd för sitt miniatyrmåleri.
I "Composition fantastique et abstract" från 1921 visar Ana prov på ett för svensk konst uppseendeväckande modernt måleri.

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (8 bud)
2013222
4 400
2012164
4 200
2012164
2008463
3 200
2005480

Slutpris SEK:
4 400
443 EUR, 503 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.