Bengt O Österblom 1921 Kollektion Vasa Konst

324444

BENGT O ÖSTERBLOM (1903-1976), Förmål på bord, signerad ÖBLOM, olja på duk, 25x33 cm;
Påskrift i blyerts på spännramen 'ÖSTERBLOM 1921 25/7 - 30/10'
Text a tergo på duken: 'FÖRSTA DUK 25/7 -30/10 1921 SÖNDAGSJOBB';
HISTORIA:
Bengt O Österbloms första målning visar på den snabba utveckling som kan ske inom konstens värld.
Bara ett par år efter att konstnären målar Föremål på bord kommer han att tillhöra modernismens förtrupp och utföra några av de mest avantgardistiska verken i svensk konsthistoria.

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (6 bud)
2016882
2016608
750
2010867
450
2010866
2009869

Slutpris SEK:
77 EUR, 88 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.