Gabriel Strandberg Kollektion Vasa Konst

324442

GABRIEL STRANDBERG (1885-1966),
"Moulin de la Galette, Montmartre", signerad 'Gabriel Strandberg' samt betitlad och daterad Moulin de la Galette, Montmartre Paris 1920, Olja, papp-pannå 55x46 cm;

HISTORIA:
Gabriel Strandberg debuterade på "De ungas" utställning i Hallins konsthandel i Stockholm 1910. På den internationella utställningen i Rom följande år (1911) var han företrädd med ett par målningar som visade prov på en modern, franskt orienterad konstsyn. Anknytningen till Leander Engströms måleri var under 1910- och 20-talet tydlig såväl i färghållning som i linjerytm i Gabriel Strandbergs konst.

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (15 bud)
2016925
2016937
2016925
1 400
2016919
1 300
2016913

Slutpris SEK:
151 EUR, 172 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.