Sven Ekstedt Kollektion Vasa Konst

324441

SVEN EKSTEDT (1894-1950)
"Motiv från Moret", signerad och daterad S. Ekstedt -21,
olja, träpannå, 46x38 cm;
HISTORIA:
Sven Ekstedt studerade för Carl Wilhelmson 1914-17. Bland kamraterna på skolan fanns Sixten Lundbohm och Hugo Zuhr. De tre kom att bli vänner för livet. Wilhelmsons sätt att måla passade inte riktigt Ekstedts smak. I stället var det kunskapen att teckna som blev den största behållning av åren hos Carl Wilhelmson. 1917 företog Sven tillsammans med Hugo Zuhr en målarresa till Lappland. Väl tillbaka i hemstaden Enköping hade han sin första konstutställning. Medutställare var familjevännen
Torsten Palm. För att vidareutveckla sitt måleri började Ekstedt på Astrid Holms målarskola i Köpenhamn hösten 1918. Ett år senare reste han tillsammans med bl a Tora Klinckowström (Nils Dardels blivande hustru) via England till Frankrike och Spanien. Resan varade ett år och betydde mycket för Ekstedts måleri. Efter Spanien återvände sällskapet till Paris och där studerade Sven under en period för Andre Lhote.På försommaren 1921 reste Sven Ekstedt till kamraten Torsten Palm i Moret-sur-Loing. Sven Ekstedt har själv berättat om denna tid: "På våren 1921 for Torsten ut till Moret-sur-Loing och jag reste till Bretagne. Där stannade jag endast en månad och reste sedan till Torsten. Midsommarafton 1921
hade vi ofantligt roligt. Till oss kom Svante Nilsson, Sixten Lundbohm, Hugo Zuhr, Georg Lagerstedt, Lili Cristensson och några fler svenskar och midsommarhelgen firades ordentligt. Vi stannade i Moret till fram i september om jag inte minns fel."

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (11 bud)
2016891
4 800
2015583
4 600
2016890
4 600
2015583
4 400
2016889
4 200

Slutpris SEK:
4 800
483 EUR, 549 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.