Sven Ekstedt Kollektion Vasa Konst

324439

SVEN EKSTEDT (1894-1950)
I Carl Wilhelmsons målarskola, signerad S Ekstedt,
blandteknik 29x41,5 cm;
Carl Wilhelmson stående i mitten (vänsterprofil) och Sixten Lundbohm stående längst till vänster (rakt framifrån) med handen i byxfickan och pipan i munnen;
PROVENIENS: Konstnären Sixten Lundbohm (1895-1982),
HISTORIA:
Sven Ekstedt studerade för Carl Wilhelmson 1914-17. Bland kamraterna på skolan fanns Sixten Lundbohm och Hugo Zuhr. De tre kom att bli vänner för livet. Wilhelmsons sätt att måla passade inte riktigt Ekstedts smak. I stället var det kunskapen att teckna som blev den största behållning av åren hos Carl Wilhelmson. 1917 företog Sven tillsammans med Hugo Zuhr en målarresa till Lappland. Väl tillbaka i hemstaden Enköping hade han sin första konstutställning. Medutställare var familjevännen
Torsten Palm. För att vidareutveckla sitt måleri började Ekstedt på Astrid Holms målarskola i Köpenhamn hösten 1918. Ett år senare reste han tillsammans med bl a Tora Klinckowström (Nils Dardels blivande hustru) via England till Frankrike och Spanien. Resan varade ett år och betydde mycket för Ekstedts måleri. Efter Spanien återvände sällskapet till Paris och där studerade Sven under en period för Andre Lhote.

Konst, Teckningar

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (8 bud)
2016847
1 900
2004848
1 800
2004848
1 600
2008458
2004848
1 400

Slutpris SEK:
1 900
191 EUR, 217 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.