Alexander Roos Stockholm Kollektion Vasa Konst

324393

ALEXANDER ROOS (1895-1973),
Motiv från Långholmen, signerad (ristad signatur) Roos,
Olja, papp-pannå, 23x31 cm;
HISTORIA:
"förtrollande blandning av poesi och alldaglig verklighet"
(Ulf Linde om Alexander Roos konstnärskap)
Som en i kretsen kring konstnärerna på Smedsudden kom Alexander Roos att bli en av de främsta representanterna för den tidiga svenska naivismen. Ulf Linde har påtalat konstnärens "förtrollande blandning av poesi och alldaglig verklighet, som innebar det finaste i naivismen vid förra världskrigets slut". Konstnären debuterade med en separatutställning 1919, där han visade intima skildringar av Stockholms utkanter av den typ vi här ser prov på. I boken Stockholm sett av 1900-talets målare ger
författaren Folke Holmér, i kapitlet om de naivas stad, Alexander Roos epitetet "ärkeromantikern i stockholmsskildringen".

Konst, Modernt måleri, Stockholmiana

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (10 bud)
2016773
3 400
2013532
3 200
2016769
3 200
2013532
2013531
2 800

Slutpris SEK:
3 400
342 EUR, 389 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.